Tradiční čínská medicína sestává s několika cest, které se v různé míře kombinují. V rámci vlastní léčby se využívají následující postupy:
Diagnostika
Diagnostika je nezbytná pro určení postupu léčby, a to i pokud klient přinese své lékařské zprávy. Je důležité, aby klient sám popsal své zdravotní potíže. Terapeut jej poté zahrne množstvím otázek, díky kterým si organismus sám zmapuje z hlediska tělesného, duševního i energetického. Není třeba se jich obávat, vlastně budou pro klienta jednoduché, neboť se týkají jeho těla a jeho obtíží. Součástí vstupního vyšetření je též diagnostika jazyka a pulsu. Opět pro klienta zcela nenáročná a neinvazivní metoda, jenž však terapeutovi mnoho napoví. Výstupem zhruba hodinové konzultace je návrh a vysvětlení možností léčby a domluva na nich.
Fytoterapie
Fytoterapie neboli bylinná léčba je velmi silnou metodou tradiční čínské medicíny. Jde o léčbu bylinnými směsmi individuálně sestavenými na základě předchozí diagnostiky přesně podle potřeb konkrétního klienta. Bylinné směsi mohou mít podobu předem připravených odvarů, rozpustných granulí nebo tablet a klient je obvykle dostává na domluvený počet dnů. Následuje kontrola u terapeuta, na jejímž základě se složení směsi upravuje dle aktuální potřeby. Nespornou výhodou fototerapie je její dobrá účinnost a staletími ověřené receptury. Mírnou nevýhodou je ne vždy příjemná chuť odvarů a jejich cena, což lze vyřešit podáním tablet či granulí.
Stimulace akupunkturních bodů
Další z velmi účinných a velmi starých čínských metod. V lidském těle se nachází celkem 12 řádných drah, jejich boční větve a spojnice a také dráhy mimořádné. Jsou spojeny s vnitřními orgány a také propojují povrch těla s jeho nitrem. V těchto drahách neustále koluje energie. Jde o poměrně složitý, avšak velmi logický systém, přičemž disharmonie v něm se může projevit nějakou tělesnou disbalancí – nemocí, bolestmi a dalšími problémy. Na drahách se nacházejí akupunkturní body, jejichž stimulací lze tyto disbalance upravit a problémy odstranit.
Baňkování
Pozitivní účinky baňkování na některé druhy potíží znali a praktikovali před několika tisíci lety i naši předkové. Baňkování je v podstatě vytvoření podtlaku na kůži pomocí skleněných (případně i silikonových či jiných) baněk, díky němuž dojde k výraznému prokrvení místa pod baňkou. Je velmi účinné například při bolestivých stavech pohybového aparátu,ale může pomoci i při jiných obtížích. Baňky lze využít jak pro masáž, tak k ovlivnění akupunkturních bodů.
Moxování
Moxování je metoda využívající speciální moxovací doutníky, kterými terapeut prohřívá vybrané akupunkturní body a dodává jim energii a teplo. Použití moxy je vhodné pro posilování obranyschopnosti, tlumení bolesti, při únavě a vyčerpání nebo zažívacích poruchách.
Dietetika
Součástí léčby tradiční čínskou medicínou bývá také úprava životosprávy a především jídelníčku. Není nezbytná, ale může hodně pomoci urychlit terapii. A stejně jako v případě bylinných směsí, i v tomto případě se jedná o konkrétní doporučení pro konkrétního pacienta na základě provedené diagnostiky.